-

xMarek : Na wsi żyję

Fronty, na jakich stajemy do wyzwań jako proboszczowie

Ciekwy jestem, czy Was interesują takie historie...

We wrześniu rozpoczął się 7 rok mojej pracy jako proboszcza. Parafia w Chojniku to jedna z akurat 10 w naszym dekanacie (nie zawsze bowiem dekanat to 10 parafii. Czasem mniej, czasem więcej). W ciągu tych 7 lat dekanat doczekał się 7 nowych proboszczów, a w ciągu 10 lat aż 9! Zdecydowana większość z nas to ludzie przed 50 rokiem życia lub lekko po. W przeważającej części, kościoły, w których pracujemy to zabytki.  Były one przez dziesięciolecia albo zaniedbywane w utrzymaniu, albo w niewłaściwy sposób o nie dbano. Sądzę, że kierowano się raczej nastawieniem: „żeby ładnie wyglądało”, natomiast nie patrzono na prawa fizyki, na materiałoznawstwo. Przykładem mogą być boazerie na wysokości lamperii wewnątrz kościoła, przy jednoczesnym zabetonowaniu opaską fundamentów tego samego kościoła od zewnątrz. Skutek: wilgoć w ścianach, butwiejące klepki boazeryjne i wnikający grzyb do świątyni. Dokładając do tego brak wentylacji, mamy specyficzny zapach zgnilizny i pleśni, której nawet dym kadzidła nie potrafi trwale zamaskować. Nie wspomnę o dachach naszych świątyń, elementach stolarki drzwi, okien. Praktycznie we wszystkich tych naszych kościołach, które są zabytkowe, każdy z nas, w ciągu tych 7, czy 10 lat przeszedł szkołę ciesielsko – dekarską. Nieskromnie się pochwalę: w ciągu 4 lat zająłem się remontem 3 dachów: kościoła parafialnego i plebanii (ukończone) i kościoła filialnego (trwa ten remont, mamy ukończone 50 %).

Tak ja, jak i moi koledzy, mamy teraz taki odruch, że jak jesteśmy w gościach, u kolegów księży w innych parafiach, diecezjach, to patrzymy na to, co mamy sami za sobą i czy odwiedzani koledzy są już po, czy przed robotami.

Nie da się ukryć, że nie byłoby możliwe dokonywanie tych remontów bez pieniędzy. Każdy, kto buduje czy remontuje, wie, jakie są to koszty. Kilka czy kilkanaście nawet tysięcy, to sumy dość nieznaczne, nie pozwalające na znaczące postępy w pracach. Szczęściem dla nas jest to, że prace przy zabytkach, których jesteśmy opiekunami, nie są na tyle pilne, że trzeba by było niezwłocznie je realizować. Możemy więc wpierw zgromadzić środki własne, parafialne, szukać sponsorów, ubiegać się o dotacje celowe. I to właśnie robimy.

To, co jednak najbardziej zasługuje na uwagę w tym wszystkim o czym tu piszę, to fakt angażowania się finansowego naszych parafian w te restauratorskie działania. Znów odwołam się do przykładu własnej parafii. W 2018 roku remontowaliśmy dach kościoła parafialnego. Koszt 140 000. Ponad 70 procent sumy to wkład własny.

Ofiarność parafian jest po trosze też świadczeniem o przynależności do wspólnoty wyznaniowej. Nieraz bywa, że bardzo okazjonalnie ktoś pokazuje się na liturgii, natomiast regularnie uczestniczy w kosztach remontów.

Czasy, jakie obecnie są nam dane, jak by nie patrzeć, są konsekwencją czasu minionego. Teraźniejszość odsłania nam przeszłość. Na różnych płaszczyznach ta konfrontacja się odbywa. Rzeczywistość zastana przez nas, 40, 50 lat przyprawia nas niekiedy o wzburzenie krwi w żyłach, o zawrót głowy. Z drugiej jednak strony, kiedy dziś czytamy w Ewangelii o „niegodziwej mamonie” o zyskiwaniu sobie z jej pomocą przyjaciół, bez cienia wątpliwości widzę, że temat ofiarności w związku zaangażowaniem się w działania remontowe, restauratorskie świątyń, można i trzeba zagospodarowywać ewangelizacyjnie. Jest to jakiś punkt wyjścia, swego rodzaju „warunki brzegowe”. Ta „niegodziwa mamona” to zasadniczo wartości materialne, na które świat przelicza dużo za dużo to, co w istocie nie należy do świata. Bo to bez względu na wszystko, Bóg jest sprawcą i chcenia i działania i wszystkiego. Od Niego wszystko pochodzi. Tyle tylko, że nie wszyscy chcą to uznać. Jezus gani faryzeuszów, że są chciwi na pieniądz. A więc pycha, wyłączenie Boga poza nawias, to nie tylko rzeczywistość niewierzących. Bywa, że prędzej ktoś bez wiary, przynajmniej mający siebie za takiego, widząc, że stoi przed kimś, kto jest w potrzebie, udzieli mu pomocy, bo sam doskonale wie, że jeszcze życia nie przeżył, albo też sam kiedyś otrzymał pomoc i teraz widzi okazję do zadośćuczynienia większego, bardziej treściwego aniżeli naprędce ukazana wdzięczność przez „dziękuję”, czy inny spontaniczny, drobny gest.

Więcej



tagi: zabytki  parafia  proboszczowanie  wyzwania 

xMarek
5 listopada 2022 17:22
51     1847    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Kuldahrus @xMarek
5 listopada 2022 18:40

Przy okazji chciałbym zapytać.
Jak to jest z tymi remontami, czy proboszczowie jak jest okazja(np. na dotacje od samorządu, czy z UE) to muszą coś remontować, nawet jak to nie jest potrzebne bo okazja przepadnie, czy raczej mają większą swobodę w planowaniu remontów? Pytam, bo u mnie w parafii jest paląca potrzeba odrestaurowania systemu ogrzewania, a proboszcz remontuje pewne elementy które nie rozpadają się i mogłyby jeszcze poczekać, a o ogrzewaniu nawet nie wspomina w ogłoszeniach. Zapytany wprost, przez mojego brata, powiedział tylko, że poprzedni proboszcz jak robił remont pieca to ktoś mu spartolił robotę i teraz nikt nie chce się podjąć naprawy, więc trzeba będzie kupić nowy układ grzewczy za grube dzieisątki tysięcy, ale ogólnie sprawiał wrażenie tak jakby nie było problemu i wydawał się nawet trochę zniecierpliwiony.
To jest w ogóle coś dla proboszczy krępującego żeby wprost o takich rzeczach rozmawiać z parafianami albo coś? Bo mój proboszcz wydawał się naprawdę zbity z tropu, tak jakby nie widział problemu w tym że piec nie działa, a przecież napewno poczuł że w kościele jest bardzo zimno zimą i ludzie marzną.

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @xMarek
5 listopada 2022 18:50

Przepraszam za offtopic, ale jeszcze jedno pytanie bym miał.
Poprzedni proboszcz na parafii został odsunięty od sprawowania sakramentów za złe prowadzenie się, ogólnie okolica zaroiła się od plotek, bo wcześniej już krążyły "legendy". Myślałem, że gdy nastanie nowy proboszcz to biskup osobiście albo przez jakiegoś księdza wprost ogłosi za jakie przewinienia poprzedniego odsunęli, ale nic takiego się nie stało.
Ja wiem, że grzechy księży to ich prywatne sprawy, ale sądzę, że dobrze byłoby powiedzieć oficjalnie parafianom co się stało żeby uciąć coraz bardziej szalone plotki, skoro i tak sprawa się rozeszła pocztą pantoflową.
Jak z perspektywy księdza-proboszcza to wygląda?

 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @xMarek
5 listopada 2022 18:54

A jak się księdzu układa współpraca z konserwatorem zabytków?

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @xMarek
5 listopada 2022 19:14

Tak. Proboszczowie to szefowie firm fundraisingowych. There is a lot of 'fun' with this fundraising. Dużo 'zabawy' (fun) z tym fundraising. Ale pomysł połączenie tego z ewangelizacją jest przedni. 

Pewien mój znajomy proboszcz przyszedł na parafię która miała niedokończony kościół. Był wtopiony w stok wzgórza i był bez dachu, zamiast dachu ma taras oczywiście z oknami i wentylacją, będący takim przedplacem dla cmentarza. Poprzednik jego nie mógł dokończyć dachu, bo znowu jakiś błąd w projekcie i w skutek tego wilgoć. Skądś sprowadził kościółek drewniany XVIII w., jak z Potopu Hoffmana, tyle że z napisami niemieckiemi. Rzecz dzieje się pod Opolem. Postawił go na tym tarasie i teraz ma podwójną 'zabawę'. Ale sądzę że w tym szaleństwie jest metoda. Chyba Ksiądz się domyśla jaka.  

zaloguj się by móc komentować

qwerty @xMarek
5 listopada 2022 19:29

Kiedyś tutaj rozważaliśmy, iż udział w nabożeństwach musi mieć pokrycie w dobrowolnym datku wiernych - chociaż na koszt oświetlenia, i to jest także forma utożsamiania się ze wspólnotą, [jestem to partycypuję w kosztach] w dużych miastach spada liczba parafian i bywa, że drastycznie, co przy kosztach utrzymywania dużych obiektów [także bibliotek, ubezpieczenia,etc] zaczyna być poważnym problemem.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @xMarek
5 listopada 2022 19:50

Zajrzalam na projekty witraży. Piękne, w dobrym stylu

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Kuldahrus 5 listopada 2022 18:40
5 listopada 2022 20:53

Moim zdaniem to kwestia posiadanych mozliwości finansowania wydatków.

Robi sie te inwestycje , które są  w zasięgu ww. możliwości, a nie zawsze te ktore są  bardziej niezbędne,  ale zbyt kosztowne.

Przecież ksiądz nie będzie się chwalił, że jego parafianie skąpią na wszystko grosza.

zaloguj się by móc komentować

xMarek @Kuldahrus 5 listopada 2022 18:40
5 listopada 2022 21:33

Z pewnością przymusu nie ma. Ja do tego podchodzę tak.

Występuję do WKZ o zalecenia konserwatorskie. Zaczyna się albo od nóżek (fundamenty) albo od czapki (dach) priorytety to kwestia kolejna zaraz po zaleceniach. Ogrzewanie w kościele to zło. Do piekła bym wysyłał za jego montowanie w kościołach, zwłaszcza zabytkowych

zaloguj się by móc komentować

xMarek @Kuldahrus 5 listopada 2022 18:50
5 listopada 2022 21:34

Jak oftopic to oftopic. Nie będę się odnosił.

zaloguj się by móc komentować

xMarek @gabriel-maciejewski 5 listopada 2022 18:54
5 listopada 2022 21:38

Fantastycznie. Wszyscy, którzy mają doświadczenie wspólpracy z WKZ mi nie dowierzają, że tak jest. A jest. ZERO stresu. I 100 procent pomocy, otwartości, zrozumienia. Taka np rzecz. Dostałem zalecenia konserwatorskie. Sładam wniosek o pozwolenie na realizację jakiegoś zadania z tych zaleceń. W ciągu urzędowego czasu otrzymuje dokument, bez żadnej zwłoki. W razie konieczności uzupełnienia czegoś - telefon albo mejl. Dowożę/dosyłam dokument (nierzadko skan mejlem) i gotowe.

zaloguj się by móc komentować

xMarek @Magazynier 5 listopada 2022 19:14
5 listopada 2022 21:40

Opolszczyzna to inny świat. Miałem okazję go doświadczyć kilka razy w wakacje. Tam jest morze możlwiości. :-)

zaloguj się by móc komentować

xMarek @stanislaw-orda 5 listopada 2022 20:53
5 listopada 2022 21:42

Jezuici mają w konstytucjach zapisane, że jak chca jakieś dzieło zacząć, to muszą mieć 30 procent jego kosztów faktycznych. Ja, choć jedem po troszę niedoszłym jezuitą tej zasady się trzymam. :-)

zaloguj się by móc komentować

xMarek @Maryla-Sztajer 5 listopada 2022 19:50
5 listopada 2022 21:43

Dziękuję. Pomysłodawcą jest ich wykonawca. Przekonał mnie, że witraże figuralne byłyby aktem wandalizmu na tym naszym kościele. :-)

zaloguj się by móc komentować

xMarek @qwerty 5 listopada 2022 19:29
5 listopada 2022 21:48

Gdzies kiedyś mi mocno zapadły w pamięc słowa pewnej konferencji rekolekcyjnej, w której mowa była o tym, że wierzącego charakteryzują nastepujące cechy

1. Minimum godzina modlitwy codziennej

2. Cykliczne spotkania na medytowaniu Słowa Bożego w małej wspólnocie

3. Dziesięcina cotygodniowa.

Wierzyć to spotykac się z Bogiem. Jak trzeba, to w obliczu tortur - jak 7 braci i ich matka z ks. Machabejskiej, jak trzeba to opłacić lekarza biednemu.

zaloguj się by móc komentować

Maryla-Sztajer @xMarek 5 listopada 2022 21:43
5 listopada 2022 22:46

Ma świetne wyczucie. Pisałam na swoim blogu ostatnich kilka tekstów o historii witraży i wkrótce będzie kolejny tekst. I następne. Również o tych fundamentalnych różnicach w wyglądzie witraży 

zaloguj się by móc komentować

ApesCornelius @xMarek
6 listopada 2022 00:33

Polecam lekturę z wydawnictwa gospodarza o Wacławie Blizińskim (ur. 28 lipca 1870 w Warszawie, zm. 21 października 1944 w Częstochowie) – ksiądz prałat, założyciel instytucji spółdzielczych, kulturalnych i oświatowych, działacz społeczny i polityk ludowy, spółdzielca; proboszcz w Liskowie k. Kalisza, działacz ludowy; poseł (1919–1922) i senator (1938–1939).

http://magazynier.szkolanawigatorow.pl/niezwyky-swiadek-historii-i-walki-o-wasnosc-ks-wacawa-blizinskiego-wspomnienia-z-mego-zycia-i-pracy

 

zaloguj się by móc komentować

mniszysko @gabriel-maciejewski 5 listopada 2022 18:54
6 listopada 2022 07:21

Ja napiszę, tak jak mi wiadomo z własnych obserwacji. Duża część decyzji konsewatorów, to zarządzenia administracyjne, które zależą bezpośrednio od samego urzędu a prawo zostawia urzędom duże pole manewru. Dlatego często jest tak, że to, co wolno w Kieleckiem, to nie wolno w Krakowskiem.

Różnica między zaleceniami poszczególnych urzędów odnośnie tej samej klasy zabytków, przy podobnym typie problemów jest bardzo duża.

Obserwując najlepsi według mnie są konserwatorzy z nadania politycznego. Ponieważ oni, chcąc robić dalszą karierę, uważnie słuchają, zainteresowane strony i dużo przeważnie konsultują. Nie daj Panie Boże, jak konserwator jest tzw. fachowcem. Uważa wtedy, że sam najlepiej się na tym zna a inni mają się tylko go słuchać, eh!

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @xMarek 5 listopada 2022 21:33
6 listopada 2022 09:38

To może dlatego tak wymijająco odpowiadał.
Dlaczego to jest zło?
Nawet w archikatedrze we Wrocławiu ustawia się dużą dmuchawę zimą żeby dogrzewać i szczerze mówiąc nie spotkałem się jeszcze z kościołem nieogrzewanym, ten u mnie w parafii to ewenement.
Przecież nie zamkniemy kościoła na zimę i nie przeniesiemy odprawiania Mszy Św. i innych sakramentów do salki katechetycznej na ten czas.

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @xMarek 5 listopada 2022 21:34
6 listopada 2022 09:51

Offtopic w sensie że nie o remontach, ale frontów na których stają proboszczowie jak najbardziej, więc proszę się nie krępować, jak ksiądz woli to może być na priv(poczcie wewnętrznej). Bardzo mnie to ciekawi.

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @stanislaw-orda 5 listopada 2022 20:53
6 listopada 2022 09:58

Tak jak ksiądz Marek już napisał, to pewnie przez zalecenia konserwatorskie.
Bo u mnie proboszcz oficjalnie mówi ile z datków wiernych wpłynęło na jakiś remont i nie ma problemu jeśli nawet by blado wypadło, trudno najwyżej dłużej czeka z rozpoczęciem inwestycji i stara się o dotacje z innych źródeł.

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @Kuldahrus 6 listopada 2022 09:51
6 listopada 2022 09:59

P. S.
Nie dla samej ciekawości, a dla poszerzenia możliwości obrony księży, czy nawet tego konkretnego księdza który upadł.

 

zaloguj się by móc komentować

xMarek @Kuldahrus 6 listopada 2022 09:58
6 listopada 2022 13:40

Od paru lat co niedziela podaję wiernym jaka taca była, albo ile pieniędzy zebraliśmy, czy dostaliśmy skądś. Od tamtego czasu taca średnio wzrosła o jakąś 1/3

Stawiam na przejrzystość finansową.

zaloguj się by móc komentować

xMarek @mniszysko 6 listopada 2022 07:21
6 listopada 2022 13:44

Prawda jest taka, że świat jest pełen grzechu oraz że część ludzi ma to głęboko w nosie. To się przekłada na układy, układziki etc. Są zmowy, które trudno udowodnić, a które w istocie są tajemnicą poliszynela. Dotyczy to KAŻDEJ dziedziny naszego funkcjonowania w świecie. KAŻDEJ, nie wyłączając tej sakralnej.

zaloguj się by móc komentować

xMarek @ApesCornelius 6 listopada 2022 00:33
6 listopada 2022 13:45

Kiedyś coś już czytałem i mnie ujęło. Zastanawiałem się, czy dziś by spóldzielczość stricte katolicka sprawdziła się.

zaloguj się by móc komentować

szarakomorka @Kuldahrus 6 listopada 2022 09:38
6 listopada 2022 16:04

Łączy się ztym problem wentylacji koścoła. Ciepłe powietrze magazynuje w sobie więcej wilgoci. Zderzając się  z zimnymi ścianami wytraca na nich tą wilgoć i stąd częste z tego powodu zawilgocenia i pojawiający sie grzyb. Również prz dużej ilości wiernych wydzielana przy oddychaniu przez nich ilość wilgoci też nie jest bez znaczenia.

Niestety stare kościoły nie są przystosowane technicznie do ogrzewania.

 

zaloguj się by móc komentować

qwerty @Kuldahrus 6 listopada 2022 09:58
6 listopada 2022 16:25

Dzisiaj w ogłoszeniach komunikat był prosty: taca w następną niedzielę na inwestycje. I jest automat dla tych co kartami chcą datki wnosić.

zaloguj się by móc komentować

qwerty @xMarek 6 listopada 2022 13:45
6 listopada 2022 16:29

Wg mnie nie sprawdzi się. Należy więzi ekonomiczne inaczej budować. Działania dedykowane konkretnym projektom z formułą buforowania relacji, szczególnie finansowych.

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @szarakomorka 6 listopada 2022 16:04
6 listopada 2022 16:43

W kościele była dorabiana wentylacja już wcześniej więc chyba został przystosowany jak montowali jeszcze pierwszy piec jakieś 30 lat temu.

No, ale teraz przynajmniej wiem dlaczego proboszcz tak oszczędnie ogrzewa kościół mimo, że zbiera co roku na ogrzewanie.

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @xMarek 6 listopada 2022 13:40
6 listopada 2022 16:59

No pewnie, przynajmniej parafianie wiedzą ile brakuje jeszcze w razie czego i dlaczego remont się np. przeciąga.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @xMarek 5 listopada 2022 21:40
6 listopada 2022 22:36

A to mnie Ksiądz zaskoczył. Widocznie za mało jeszcze poznałem Małopolskę. W parafii której jestem też jest drewniany XIV w. kościół. Cacko. Nie jest nawet uznany za zabytek bo dawne są tylko fundamenty. Ale jest odpicowany, że aż miło. Widocznie to po prostu wysiłek poprzedniego proboszcza i cuda przez niego wyproszone. A był to facet nieprzeciętny. 

zaloguj się by móc komentować



olo @szarakomorka 6 listopada 2022 16:04
7 listopada 2022 00:04

myslisz, ze przy promiennikach podczerwieni tez tak bedzie?

zaloguj się by móc komentować


xMarek @olo 7 listopada 2022 00:04
8 listopada 2022 15:14

Każde dodatkowe źródło ciepła wzmaga operowanie wilgoci. Zabytki plus ogrzewnie = katastrofa.

zaloguj się by móc komentować

olo @xMarek 8 listopada 2022 15:14
9 listopada 2022 09:08

ze kazde, to jasne, ale pytanie bylo czy kazde tak samo?

mam taki przyklad,  gdzie na potrzebe ogrzewania (1 nabozenstwo co niedziele) wstawiono namiotowe podgrzewacze gazowe i nikomu to nie zgrzyta

zaloguj się by móc komentować

xMarek @olo 9 listopada 2022 09:08
9 listopada 2022 13:52

Nie zgrzyta, bo nikt do tego wagi nie przywiązuje, co będzie się działo z budynkiem i wyposażeniem. Każdy patrzy na to, żeby mu ciepło było. Ciekawe, czy patrzy tez wtedy na częśtotliwośc przeziębień :-)

Co do operowania wilgoci - pewnie nie każde źródło ciepła taki sam poziom jej wywołuje. Nie znam się na tym. Wiem jednak, że temperatura w obiektach zabytkowych, gdzie są cenne dzieła sztuki nie jest taka, żeby się w tych budynkach rozdziewać.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @xMarek
9 listopada 2022 14:31

No tak. Warmińsko-mazurski. Wszystko jasne.

Ale ..."Jestem w drodze do wolności. Zapraszam chętnych do towarzyszenie w tej podróży,a przy okazji także do dzielenia się doświadczeniami trudu dążenia do wolności." Motto prześwietne. W miarę możliwości będę się dzielił. Ale sam mam całą masę skrybania. 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @xMarek 9 listopada 2022 13:52
9 listopada 2022 16:15

Nie chodzi o rozdziewanie, przecież nikt nie mówi o temp. 20°C, ale temp. przynajmniej powyżej 5°C mogła by być żeby dało się wysiedzieć zimą. Chyba taka temp. nie jest szkodliwa dla dzieł sztuki i murów?
Tym bardziej jak w świątyni została zrobiona dodatkowa wentylacja i odwodnienie fundamentów.

 

 

zaloguj się by móc komentować

olo @Kuldahrus 9 listopada 2022 16:15
9 listopada 2022 19:41

tu jest kalkulator dla wilgotnosci bezwzglednej z temperatura punktu rosy

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @olo 9 listopada 2022 19:41
9 listopada 2022 20:55

To jak policzyć od jakiej temperatury w środku kościół zacznie się rozlatywać, kiedy na dworze jest powiedzmy -5°C i wilgotność na zewnątrz ok. 80%?

 

zaloguj się by móc komentować

xMarek @xMarek
9 listopada 2022 22:20

Podłączam się pod pytanie.

zaloguj się by móc komentować

olo @Kuldahrus 9 listopada 2022 20:55
9 listopada 2022 22:23

nie rozumiem po co przejaskrawiasz z rozlatywaniem, ale

przy -5 i 80%wilgotnosci wzglednej na zewnatrz, wewnatrz przy +4 i wilgotnosci wzglednej 50%  temperatura punktu rosy to -5,59

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @olo 9 listopada 2022 22:23
10 listopada 2022 17:00

To przejaskrawienie nie miało być złośliwe, a tylko żartobliwe, przepraszam. Bo trochę zabawne mi się to wydało, że lekkie podniesienie temperatury miałoby wpływać destrukcyjnie na budynek kościoła, przecież budowano go dla ludzi i napewno też przewidziano jakieś rozwiązania grzewcze i wentylacyjne, jak kościół stoi 300, czy 500 lat to przez lata zmieniano w nim coś, remontowano przebudowywano itd., przykładowo w moim kościele dorobiono wentylacje i odwodnienie. Ludzie niewątpliwie wpływają destrukcyjnie na różne rzeczy, ale też je naprawiają przez lata. Ja jestem zwolennikiem żeby dbać o rzeczy martwe, ale nie na tyle żeby przenosić je ponad człowieka i ponad funkcję którą spełniają.
Przecież są zamki i pałace które stoją parę setek lat i są zamieniane na hotele na przykład i temperatura w nich przekracza grubo temperaturę na zewnątrz, a mimo tego stoją. Od tego są specjaliści i różne rozwiązania techniczne żeby przystosować dany budynek.

 

Czyli teoretycznie temp. punktu rosy wewnątrz nie może przekroczyć temperatury powietrza na zewnątrz, dobrze to rozumiem?

 

zaloguj się by móc komentować

Kuldahrus @Kuldahrus 10 listopada 2022 17:00
10 listopada 2022 17:01

P.S.
Napisałem, że budowano go dla ludzi, ale to był taki skrót myślowy, bo wiadomo, że przedewszystkim dla Boga, a dla ludzi już pośrednio żeby tam się z Bogiem spotykali w Sakramentach i na modlitwie.

 

zaloguj się by móc komentować

olo @Kuldahrus 10 listopada 2022 17:00
10 listopada 2022 22:28

rozumiem, dziekuje za objasnienie

 

teoretycznie tak, bo na czym ta wilgoc mialaby sie skraplac? temperatura wzrosnie o 9 stopni, a wilgotnosc wzgledna w budynku spadnie do 50%; nie wiem czym tu sie martwic, no moze z wyjatkiem tego co ma byc zrodlem ciepla

zaloguj się by móc komentować


olo @Kuldahrus 11 listopada 2022 13:42
11 listopada 2022 19:18

ale zeby nie bylo

i taka teorie trzeba zmierzyc z praktyka, czyli konserwatorem ktory ten obiekt i jego zawartosc zna(?), jak i proboszczem bo on zna(?) swoich wiernych

zaloguj się by móc komentować


olo @Kuldahrus 11 listopada 2022 19:31
11 listopada 2022 19:48

:), sluga unizony

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @xMarek 6 listopada 2022 13:45
12 listopada 2022 10:56

Dzisiaj jest zbyt mało stricte katolików. Większosć z nich jest  pro forma.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować